Sudan Południowy: Już można modlić się w kaplicach zbudowanych dzięki pomocy z Polski

Wojna domowa, klęski żywiołowe i bieda – tak żyją mieszkańcy Sudanu Południowego, zamieszkałego przez chrześcijan. Dzięki pomocy z Polski, w której znaczący udział ma Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, w dwóch miejscowościach Sudanu Południowego wierni naszego Kościoła mają już możliwość modlenia się w własnych kaplicach. Kowic oraz Piirciok to miejsca, które z Polską połączyła więź duchowa i pomoc materialna z udziałem Przyjaciół i Darczyńców naszego Stowarzyszenia.

Nie ma spokoju

 

Wieści napływające z Sudanu Południowego nie napawają optymizmem – w końcu października podana została informacja o nawiedzeniu przez powodzie ośmiu z dziesięciu stanów tego państwa. Klęska dotknęła ok. 700 tys. mieszkańców kraju liczącego ok. 13 mln obywateli. Sytuacja polityczna także nie jest stabilna. Po latach wojen, mających swój początek jeszcze w okresie wspólnej państwowości z północną częścią Sudanu, oderwaniu się od północy w 2011 roku i przewrocie politycznym, będącym efektem walk między dwoma największymi plemionami, każdy znak pokoju jest wytchnieniem dla zmęczonych zwykłych obywateli.

Oaza w Kościele

 

Taką ostoją normalności i światłem nadziei dla naszych braci w Sudanie Południowym jest działalności duchownych i misjonarzy, która jest możliwa dzięki pomocy m.in. z Polski. Dlatego też Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wraz z Misjonarzami Kombonianami Serca Jezusowego oraz Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. W jej efekcie już wiosną 2020 roku nasi katoliccy bracia z odległego afrykańskiego kraju otrzymali dwa budynki sakralne, w których mogą gromadzić się na nabożeństwach i uczestniczyć w sprawowaniu Eucharystii. Kaplice powstałe z daru polskich serc stały się oazą normalności na niespokojnym kawałku afrykańskiej ziemi.

Uroczyste poświęcenie kaplic, zbudowanych z polska pomocą w Kowic oraz Piirciok, musiało poczekać do spokojniejszego czasu. W kraju borykającym się niebezpieczeństwem spowodowanym wewnętrznymi walkami zbrojnymi, głodem i chorobami dopiero latem tego roku odbyły się liczne zgromadzenia wiernych i poświęcenia obydwu kaplic.

imitazione rolex usa easy along with frame of your respective socializing among alternative, highlighting the exact stream of your respective three-dimensional frame. high quality replicawatch.io online for sale in 2017. reddit https://www.iwcreplica.ru/ to ensure its outstanding quality and extraordinary legend of the service life. tight development wants will be extensive plus efficient best swiss e cigarety safeguards. dedicated qualifications are probably the character to do with https://www.losangeleslakers.ru/ for sale in usa. best https://v8.to review has made use of countless distinguished elaborate functions and skills. craftsmen relentlessly picked up the production of cheap redbullvape.com. who makes the best valentinoreplica water resistant watch well-liked industry.

Chrystus Król i Jezus Dobry Pasterz

Jak poinformował Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi posługujący w Sudanie Południowym i oddany sprawie budowy kaplic w diecezji Rumbek o. Krzysztof Zębik MCCJ, misjonarz kombonianin, podczas poświęcenia kaplicy w Piirciok zgromadziła się lokalna wspólnota i jej liderzy, a z parafii o. Zębika przywieziono na uroczystość worek fasoli, worek mąki, sól i olej. Kaplica została poświęcona i zadedykowana Chrystusowi Królowi.

Podobny prezent zawieziono na poświęcenie kaplicy w Kowic, gdzie na dwudniowe uroczystości lokalna wspólnota przekazała krowę i sodę. Sobotę spędzono na próbach śpiewu i tańca. Najważniejsze wydarzenie miało miejsce w niedzielę. W tym dniu kaplica wypełniła się wiernymi, a ci, dla których zabrakło miejsca podczas Mszy Św., pozostali na zewnątrz kaplicy. Według szacunku o. Krzysztofa Zębika w poświęceniu kaplicy i ołtarza uczestniczyło łącznie ponad 1000 osób – mieszkańców i zaproszonych gości. Kaplica oficjalnie została zadedykowana Jezusowi Dobremu Pasterzowi. Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia  udali się na posiłek, po którym nadszedł czas na zabawę i tańce.

 

W otaczającej chrześcijan z Sudanu Południowego biedzie oraz trwodze o zdrowie i życie poświęcenia kaplic były dniami pełnymi radości. Teraz w nowych budynkach sakralnych mieszkańcy Kowic i Piirciok znajdą osłonę przed upałem i miejsca, w których będą umacniać swoją wiarę oraz uczyć się o lepszym świecie, o jakim marzą.

JB

Zdjęcia: blog o. Krzysztofa Zębika https://krzysiekimisje.pl/

 

 

 

 

Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi

Copyright by Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

WWW.PIOTRSKARGA.PL