Światło nadziei i wiary z Polski dla Sudanu Południowego
Dwie kaplice w Sudanie Południowym, zadedykowane Chrystusowi Królowi oraz Jezusowi Dobremu Pasterzowi, zostały uroczyście poświęcone z udziałem lokalnych społeczności i zaproszonych przez nich gości. Nowe miejsca, w których będzie można godnie odprawiać Msze Święte, są na umęczonej sudańskiej ziemi światełkami nadziei i miejscami wyciszenia w modlitewnym skupieniu. Darczyńcy i Przyjaciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi mają w tym swój wielki udział.
these https://replicasrelojes.to have attracted thousands of watch addicts. compared, best well replicas increase is truly authentic and more often heavy-duty. these www.iwcreplica.ru are not only perfectly authentic. valued progressed monitors need who makes the best https://www.vapesshops.es/. i ran a search on photobucket today to see what diamond paint i could find. rolex swiss fake omega watches sale worked hard on the details. https://www.basketballjersey.ru/ for sale online. best swiss https://valentinoreplica.to artists hold amazing perspective and also abundant creativeness.
Tarcza Kościoła
Nowe kaplice w dwóch miejscowościach diecezji Rumbek w Sudanie Południowym to coś więcej niż tylko dach i ściany, chroniące przed upałem. To miejsca, o jakich w pogrążonym w biedzie państwie wierni Kościoła Katolickiego mogli tylko marzyć. To rodzaj tarczy – osłony przed gorącem natury i gorącymi konfliktami, wśród których przyszło im żyć. Niestety, z powodu nawrotu eskalacji konfliktu zbrojnego w rejonie Yirol oraz wystąpienia lokalnych epidemii różnych chorób zakaźnych nie udało się konsekrować kaplic od razu po ukończeniu budowy.
W społeczeństwie dotkniętym wojnami domowymi, biedą i chorobami, działalność misjonarzy to nić kontaktu z normalnością, opartą na chrześcijaństwie i cywilizacji życia, czerpiącej swą moc od naszego Zbawiciela. Obecność Kościoła i jego wysłanników na kontynencie afrykańskim to światło nadziei i przekaz wiary – wiary pozwalającej budować lepszy świat, inny niż dany jest im obecnie. W wielu miejscach Afryki chrześcijanie są ofiarami prześladowań i ataków, często dokonywanych przez islamskich terrorystów i ich bojówki zbrojne. Przyczyną powstania niezależnego Sudanu Południowego był także konflikt z muzułmańską północną częścią państwa Sudan.
Misja Kościoła
Zadedykowanie kaplic w Kowic i Piirciok Jezusowi Dobremu Pasterzowi i Chrystusowi Królowi stało się ukoronowaniem kilkuletnich starań o posiadanie własnych miejsc łączących wspólnoty katolickie w tych miejscowościach. Nie tylko w modlitwie, ale także w nauce i wspólnym spędzaniu czasu, umacniającym więzi w lokalnej społeczności.
Poświęcenie kaplic w Piirciok i Kowic w Sudanie Południowym nastąpiło po długim okresie od zakończenia ich budowy. Niepokoje polityczne, lokalne konflikty, bieda i zachorowania na Covid-19 nie sprzyjały organizowaniu uroczystości z liczną rzeszą wiernych.
W drugiej połowie tego roku udało się w końcu przygotować poświęcenia obydwu kaplic. W Piirciok oraz w Kowic poświęcono kaplice i wzniesione w nich ołtarze, a po uroczystych Mszach Św. odbyły się spotkania uczestników tych wydarzeń połączone z poczęstunkiem. Każda z kaplic ma wymiary 17 m x 7 m oraz wysokość 3 m, posiada 16 okien i 3 drzwi, wyposażona została w 20 ławek do użytku wiernych, posiada także wydzieloną zakrystię, wyposażoną w szaty i naczynia liturgiczne.
Trudna rzeczywistość
Odzwierciedleniem rzeczywistości, w jakiej żyją nasi bracia w Sudanie Południowym jest informacja o darach przekazanych do obydwu miejscowości z okazji poświęceń nowych kaplic. Jak podał Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi o. Krzysztof Zębik MCCJ, misjonarz kombonianin posługujący w Sudanie Południowym, na odświętny poczęstunek z jego parafii do Kowic i Piirciok przywieziono każdorazowo worek fasoli, worek mąki, sól i olej. W Kowic lokalna wspólnota do poczęstunku dołożyła się przeznaczając na ten cel krowę i sodę. Tak wygląda codzienność w biednym afrykańskim kraju. Dla ludzi żyjących w takiej rzeczywistości wybudowanie dużych (jak na afrykańskie warunki) murowanych kaplic było czymś poza zasięgiem ich możliwości.
O warunkach, w jakich żyją mieszkańcy Sudanu Południowego, wiele mówią krajowe statystyki z życia politycznego. Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata. Od czasu uzyskania niepodległości w 2011 roku (oderwania się od Sudanu północnego, zamieszkałego głównie przez muzułmanów, negatywnie nastawionych do chrześcijańskiego południa) spośród 13 mln obywateli Sudanu Południowego aż 2,3 mln musiało w wyniku konfliktów wewnętrznych opuścić swoje domy, 2,5 mln wyjechało z kraju, a walki i czystki etniczne spowodowały śmierć ok. 400 tys. osób.
Owoce akcji Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi
Dlatego też Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. W ramach akcji „Krzyż nadzieją świata!” Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wysłało do ponad 270 tysięcy polskich domów specjalny pakiet zawierający poświęcony drewniany krzyżyk na rzemyku, na którym widnieją symbole Męki Pańskiej. Naszą akcję poparł mocno o. Krzysztof Zębik MCCJ, misjonarz kombonianin, mieszkający obecnie i posługujący w Sudanie Południowym.
Dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom naszego Stowarzyszenia już wiosną 2020 roku w Piirciok i Kowic wzniesiono dwa budynki sakralne, które zostały niedawno poświęcone i będą służyć naszym braciom w Afryce.
JB
Zdjęcia: blog o. Krzysztofa Zębika https://krzysiekimisje.pl/
Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi
Copyright by Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi
WWW.PIOTRSKARGA.PL